Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/bankizywnosci/public_html/niemarnuje.pl/include/function.inc.php on line 38

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/bankizywnosci/public_html/niemarnuje.pl/index.php on line 207
niemarnuje.pl - Aktualności

Aktualności

Strona główna Aktualności Warsztaty kulinarne Nie marnuj jedzenia

Warsztaty kulinarne Nie marnuj jedzenia

25-10-2012

Warsztaty kulinarne "Nie marnuj jedzenia"

Dnia 25 października br. w Warszawskiej Akademii Kulinarnej Roberta Harny odbyły się warsztaty kulinarne „Nie marnuj jedzenia”. Ich temat nawiązuje do kampanii „Nie marnuj jedzenia! Myśl ekologicznie”, a samo spotkanie było finałem konkursu kulinarnego „Nie rzucaj mięsem! …do kosza” oraz zakończeniem obchodów tegorocznego Światowego Dnia Żywności.
 
Laureatki obdarowane zostały m.in. bardzo kobiecymi, zadzierającymi nosa fartuchami Fusta - http://fusta.pl/
Celem warsztatów było zainspirowanie do wykorzystywania w kuchni produktów najczęściej psujących się, jak np.: mięso czy warzywa, m.in. ziemniaki oraz sezonowych warzyw i owoców. Spotkanie obfitowało w mnóstwo kreatywnych pomysłów i w jeszcze więcej ich smacznych realizacji.
Jedną z wielu przyczyn marnowania żywności jest brak pomysłów na wykorzystywanie produktów, które pozostają w czasie przygotowywania potraw. O tym, że warto to zmienić przekonywała Maria Gosiewska z Federacji Polskich Banków Żywności:

„Resztki produktów, które pozostają w czasie przygotowywania potraw i dań to zwykle produkty, z których można przygotować pełnowartościowe i smaczne posiłki. Poprzez tworzenie własnych pomysłów na dania z produktów, które znajdujemy w naszych kuchniach, chcieliśmy udowodnić, jak w praktyce nie marnować jedzenia”
.

Kucharz Robert Harna również dzielił się swoją wiedzą, sugerował i podpowiadał, jak smacznie, zdrowo i ekonomicznie wykorzystywać wszelkie artykuły spożywcze. Zachęcał do częstszego sięgania po produkty sezonowe, których jesienią mamy pod dostatkiem.
Podczas warsztatów zespoły złożone z blogerek kulinarnych, finalistek konkursu „Nie rzucaj mięsem! …do kosza” oraz wolontariuszy i sympatyków Banków Żywności miały za zadanie przygotować po dwie potrawy. Pierwsza część warsztatów polegała na stworzeniu własnej wariacji na temat zasugerowanego dnia z wykorzystaniem jednego, dodatkowego i samodzielnie wybranego artykułu spożywczego. Tak powstały pyszne spaghetti bolognese czy makaron z cukinią i pieczoną wieprzowiną.
Druga część warsztatów wymagała jeszcze większej kreatywności, gdyż zadaniem było przyrządzenie potraw z otrzymanych w tzw. „black box-ie” produktów. W taki sposób powstało 5 autorskich przepisów w stylu „Nie marnuj jedzenia”, m.in. Jesienna randka – deser z dyni i gruszek czy zupa dyniowo – marchewkowa z nutą kokosu i ciecierzycą. Te, jak i wiele innych niezwykle smacznych przepisów, znaleźć można w zakładce Kucharze nie marnują – przepisy, a także w naszej interaktywnej książce kucharskiej Bank Smaków.

Uczestnicy warsztatów wymieniali się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami i patentami na niemarnowanie jedzenia w domu. Wyszczególniono m.in.:
  • dokładne planowanie zakupów,
  • przygotowywanie określonej z góry porcji potrawy,
  • dzielenie się jedzeniem ze znajomymi,
  • produkowanie przetworów,
  • zamrażanie żywności,
  • kontrola dat ważności produktów.

Największe zainteresowanie wzbudziły jednak następujące sposoby:
  • posiadanie chłopaka, narzeczonego, męża,
  • posiadanie męża i dorastającego syna,
  • posiadanie męża, dorastającego syna i psa :-).

Warsztaty zakończyły się wspólną kolacją, a niezjedzone dania zostały zapakowane w opakowania na wynos i zabrane do domu.

Podczas warsztatów wykorzystywaliśmy produkty spożywcze przekazane przez sieć Real. Dziękujemy!


Jeszcze więcej pomysłów na niemarnowanie znajdziecie na blogach:
belkoty.blogspot.com
kuchenne-wedrowki.blogspot.com
moniczkawkuchni.blogspot.com
eksperymentalnie.blogspot.com
krolestwogarow.blogspot.com
smacznapyza.blogspot.com
kuchniaalisz.blogspot.com
kuchnianietylkoboli.blogspot.com


Warszawska Akademia Kulinarna www.akademia-wak.pl
 

Aktualności:

Banki Żywności

Wykonanie StudioGraficzne.com