Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/bankizywnosci/public_html/niemarnuje.pl/include/function.inc.php on line 38

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/bankizywnosci/public_html/niemarnuje.pl/index.php on line 207
niemarnuje.pl - Aktualności

Aktualności

Strona główna Aktualności Światowy Dzień Żywności z Bankami Żwyności

Światowy Dzień Żywności z Bankami Żwyności

11-10-2013
16 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Żywności ustanowiony przez FAO (Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa).
Jego celem jest pogłębianie świadomości społecznej na temat globalnych problemów żywnościowych oraz wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem i ubóstwem, którą można podjąć na lokalnym gruncie. Z tej okazji

 Banki Żywności zachęcają wszystkich do zmiany swoich nawyków i zaprzestania marnowania jedzenia. W tym roku Banki Żywności szczególną uwagę kierują na edukacji na temat marnowania mleka i produktów mlecznych.

Szanuj Krowę – nie marnuj mleka!

16 października Banki Żywności podczas swoich wydarzeń ogłoszą także wyniki najnowszych badań opinii publicznej zleconych przez Federację Polskich Banków Żywności na temat marnowania żywności. Dowiemy się m. in. jakie są powody wyrzucania produktów spożywczych przez Polaków oraz ilu Polaków przyznaje się do marnowania jedzenia. Tego dnia zostanie także uruchomiona aplikacja mobilna Nie Marnuje. Dzięki aplikacji informacje o tym jak odpowiednio dobierać i przechowywać produkty będą zawsze pod ręką. Przy okazji będzie można sprawdzić swoją wiedzę o problemie marnowania żywności, jego przyczynach i skutkach. Aplikacja od 16 października będzie dostępna do bezpłatnego pobrania na stronie www.niemarnuje.pl
 


Światowy Dzień żywności z Bankami Żywności
 • 16.10. Federacja Polskich Banków ŻywnościKonferencja prasowa pt. „Dobroczynność bez VAT” i przekazanie pierwszej darowizny żywnościowej bez podatku VAT.
 • 16.10. Bank Żywności w Olsztynie
  Konferencja prasowa w centrum miasta połączona z happeningiem. Wezmą w nim udział szkoły podstawowe, gimnazja, licea oraz studenci. Przeprowadzona zostanie też sonda uliczna o „Niemarnowaniu Żywności”. Pojawi się telebim, a na nim będą wyświetlane obrazy związane z tematyką marnowania żywności. Grupa teatralna zagra etiudę. Odbywać się będą animacje organizowane przez Karuzelę Kultury. Będzie to także okazja do zobaczenia produktów spożywczych zmarnowanych przez mieszkańców Olsztyna. W Olsztynie odbędzie się także wystawa fotograficzna oraz happeningi w szkołach.
 • 16.10. Bank Żywności w Krakowie
  Happening kulinarny z udziałem Roberta Makłowicza i krakowskich blogerów kulinarnych, oraz parada zakończona występem artystycznym teatru ulicznego z Katowic „Teatr Gry i Ludzie”
 • 16.10. Bank Żywności w Ciechanowie
  Happening Strajk Żywności - przemarsz mleka i przetworów ulicami Ciechanowa. Koncert piosenki nabiałowej. Konkurs plastyczny dla uczniów ciechanowskich podstawówek i gimnazjów o tematyce ekologicznej - Jemy i pijemy, nie marnujemy!
 • 16.10. Śląski Bank Żywności w Chorzowie
  Happening Strajk Żywności w Chorzowie.
 • 16.10. Radomski Bank Żywności
  W jednej ze szkół podstawowych w miejscowości Borowym planowe są konkursy o nabiale. Wystąpi też dietetyk i opowie o korzyściach płynących z jedzenia nabiału. Przemówienie dietetyka połączone będzie z degustacja jogurtów od firmy Danone. Będzie to duże medialne wydarzenie dla małej miejscowości, w której tak spektakularne eventy są rzadkością. Wydarzeniem drugoplanowym będzie happening na temat marnowania żywności na rynku hurtowym. Okoliczne domy kultury otrzymały też plakaty o wydarzeniu i ich zadaniem jest przeprowadzenie zajęć o tym, co daje jedzenie nabiału.
 • 16.10. Bank Żywności w Słupsku
  Na ulicy Wojska Polskiego organizowany będzie happening, w ramach Pomorskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych którego głównym hasłem jest „Banki Żywności ratują żywność przed marnowaniem. W happeningu wezmą udział wolontariusze. Część z nich przebrana za żywność będzie chodzić po ulicy Wojska Polskiego. Druga grupa będzie ukryta w koszu na śmieci i zostanie z niego wyciągnięta co będzie odpowiedzią na hasło przewodnie happeningu. Odbędzie się również konferencja prasowa, a w całym wydarzeniu wezmą udział media.
 • 16.10. Bank żywności w Koninie
  Przemarsz wolontariuszy Banków Żywności i hapenning na temat marnowania żywności. Przemarsz odbędzie się głównymi ulicami Konina. Po przemarszu młodzież biorąca udział w imprezie uda się do klubu Energetyk. tam odbędą się występy artystyczne oraz przemówienie dotyczące marnowania żywności. W wydarzeniu weźmie udział ok. 200 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych
 • 16.10. Bank Żywności w Elblągu
  Na jednej z głównych ulic miasta odbędzie się happening z udziałem dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Hasłem przewodnim będzie „ Szanuj krowę nie marnuj mleka” Dzieci będą chodzić po ulicy przebrane w stroje różnych produktów spożywczych. Zorganizowany zostanie też konkurs na najładniejsze przebranie. Odbędzie się również mini występ artystyczny. W trakcie imprezy będzie można zjeść żurek. Z całego wydarzenia zostanie nakręcony filmik.
 • 16.10. Pomorski Bank Żywności
  Warsztaty kulinarne dla dzieci i dorosłych, konkursy, pokaz filmów o tematyce nie marnowania żywności.
  Przemarsz sympatyków Banku Żywności i idei nie marnowania jedzenia ulicami miasta. Zbiórka będzie mieć miejsce na Placu Tadeusza Kościuszki, którym przejdą uczestnicy happeningu. Następnie impreza przeniesie się na Plac Sikorskiego i tam dzieci ze szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych będą brać udział w przygotowanych występach artystycznych. Zostanie również wygłoszone przemówienie o „ Światowym Dniu Żywności oraz marnowaniu jedzenia. Na miejscu odbędzie się też poczęstunek dla uczestników.
 • 17.10. Bank Żywności w Lublinie
  Happening zatytułowany „ Ratujemy Świat”. Wezmą w nim udział trzy grupy młodzieży, które będą trzymać w rękach flagi w trzech kolorach: pomarańczowym, czerwonym i żółtym, aby utworzyć ogień. Wszystko będzie się odbywać w takt muzyki. W wydarzeniu wezmą też udział jednostki Straży Pożarnej będące organizacją partnerską Banku Żywności. Ich zadaniem będzie uruchomienie syren. W wydarzeniu wystąpi też orator przeczyta przemówienie papieża wygłoszone podczas Światowego Dnia Ekologii”, w którym nawiązywał też do żywności.
 • 16.10. Bank Żywności w Łodzi
  Przemarsz ok.30 jedną z głównych ulic Łodzi. W imprezie weźmie udział młodzież. Uczestnicy będą ubrani w koszulki z napisem „ Nie marnuj” W wydarzeniu wezmą też udział dzieci przebrane za krowy.
 • 16.10. Bank Żywności Suwałki-Białystok

  Suwałki

  Happening edukacyjny zwany „strajkiem żywności” odbędzie się w godz. 12.00 - 14.00 na ul. Chłodnej. Jego celem jest podnoszenie świadomości w społeczeństwie polskim o skali marnowania żywności i jednoczesnym problemem niedożywienia. W akcji wezmą udział uczniowie i inne osoby przebrani za produkty spożywcze i niosący transparenty z hasłami nawołującymi do niemarnowania żywności, zachęcając przechodniów do ograniczania marnowania żywności wykrzykując takie hasła jak np: "Nie marnuj jedzenia. Myśl ekologicznie", "Światowy Dzień Żywności", "Szanuj krowę. Nie marnuj mleka!".

  Białystok

  Zgromadzenie rozpocznie się o godz. 15.00 na Rynku Kościuszki przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. Czas trwania zgromadzenia przewidziany jest na ok. 2 godz.

  Łomża
  Zgromadzenie, w formie happeningu, rozpocznie się o godz. 14.00 przy punkcie informacyjnym, który zostanie rozstawiony na chodniku przy skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Alei Legionów po stronie dworca PKS. Następnie oznakowani wolontariusze będą spacerować chodnikami: przy Alei Legionów do Ronda Tadeusza Kościuszki i ulicy Józefa Piłsudskiego. Następnie tą ulicą przejdą do ulicy Zawadzkiej, a ulicą Dworną od Ronda Tadeusza Kościuszki do ulicy Giełczyńskiej i Starego Rynku i z powrotem do Alei Legionów. Czas trwania happeningu przewidziany jest na ok. 3 godz. Spodziewana liczba uczestników to ok. 200 osób. W czasie przemarszu rozdawane będą ulotki w wersji mini plakatów, a wolontariusze z 59. Łomżyńskiej Drużyny Harcerskiej "Ptaki Ptakom", Hufiec Kolno, informować będą publiczność na temat niedożywienia, marnowania żywności (w Polsce i na świecie), marnowanie a ekologia, itp. Przewidziany jest także konkurs dla dzieci w malowaniu talerzyków z potrawami.

  Kontakt: agnieszka.bielska@bankizywnosci.pl tel.: 692 018 022, Federacja Polskich Banków Żywności
Partnerem Federacji Polskich Banków Żywności, przy obchodach Światowego Dnia Żywnosci jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Aktualności:

Banki Żywności

Wykonanie StudioGraficzne.com