Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/bankizywnosci/public_html/niemarnuje.pl/include/function.inc.php on line 38

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/bankizywnosci/public_html/niemarnuje.pl/index.php on line 207
niemarnuje.pl - Aktualności

Aktualności

Strona główna Aktualności Koktajli czas

Koktajli czas

03-07-2014
Okres lata w pełni. To czas odpoczynku, relaksu i różnorodności owoców i warzyw. Właśnie teraz powinniśmy spożywać ich jak najwięcej. Okres ich zbioru nie trwa długo, dlatego musimy zrobić wszystko, by jak najlepiej go wykorzystać.


 
Sposobów jest wiele. Owoce i warzywa można jeść w całości. Dla łasuchów dobrym sposobem jest na przykład pieczenie ciast z ich udziałem, robienie galaretek z owocami. Można robić dżemy, powidła i kompoty. Chociaż wydaje nam się, że to raczej zajęcie dla naszych mam i babć, to jednak warto by ta tradycja przechodziła z pokolenia na pokolenie.

Jest jeszcze jeden sposób, aby wykorzystać sezonowość owoców i warzyw – jest nim przygotowywanie koktajli.
Wystarczy mieć prosty, najtańszy blender lub mikser, by wyczarować niesamowity smak. Łączyć można same owoce, same warzywa, ale również mixy warzywno – owocowe. Ostatnia metoda może być atrakcyjną formą podania warzyw osobom, które średnio tolerują smak warzyw, np. naszym kochanym dzieciom.

Pomysły na wyrafinowane w smaku koktajle powstały w czasie pierwszych warsztatów z cyklu SMACZNIE, ZDROWO, OWOCOWO zorganizowanych przez Bank Żywności im. Marka Edelmana w Łodzi oraz pijalni świeżo wyciskanych soków OWOCNI. Warsztaty zorganizowane są w ramach projektu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”.

Uczestnicy podczas warsztatów tworzyli nowe smaki soków warzywno-owocowych.
Oto one:

1. Pupka niemowlaka – mix marchewki, szpinaka, truskawki, kiwi;

2. Sik – Pryk – mix selera, natki pietruszki, buraka, mięty;

3. Przeminęło z wiatrem – mix marchewki, jabłka, mięta, avocado;

4. Dla mamy – mix selera, natki pietruszki, rabarbaru, marchewki;

5. Portugalski – mix mięty, arbuza, truskawki, kiwi;

6. Owocowy zawrót głowy – mix arbuza, truskawki, rabarbaru, brzoskwini;


Na najlepszy pomysł można głosować do 6 lipca poprzez stronę Facebooka. Koktajl, który uzyska największą liczbę fanów, będzie można kupić w pijalni świeżo wyciskanych soków – Owocni.

https://www.facebook.com/OwocniPijalnia/photos/pcb.340476892772641/340476096106054/?type=1&theater

Podane przykłady niech będą inspiracją do tworzenia nowych koktajlowych pomysłów, bo możliwości jest wiele. Pamiętajmy o tym, że owoce są produktem nietrwałym. Zamiast zostawić na następny dzień zakupione owoce, np. truskawki, czy maliny i narażać je na ryzyko spleśnienia, warto wykorzystać je tworząc koktajle. Będzie to z korzyścią dla naszego zdrowia, oraz zapobiegnie marnowaniu żywności.

Opracowała: Aleksandra Damentko
Zdięcia: www.freeimages.com, www.flickr.com

Aktualności:

Banki Żywności

Wykonanie StudioGraficzne.com