Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/bankizywnosci/public_html/niemarnuje.pl/include/function.inc.php on line 38

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/bankizywnosci/public_html/niemarnuje.pl/index.php on line 207
niemarnuje.pl - Aktualności

Aktualności

Strona główna Aktualności Gdy lato już odejdzie...

Gdy lato już odejdzie...

12-09-2013
Wrzesień, październik, listopad – miesiące uważane przez niejedną osobę za miesiące pełne szarych, smutnych dni. Niby jeszcze świeci słońce, ale dzień już jest krótki, ranki i wieczory są zimne. W ogródkach  nie ma już ulubionych przez nas owoców i warzyw. Wydawać by się mogło, że to co dodawało naszemu życiu i naszemu podniebieniu przyjemnych chwil minęło i znowu trzeba czekać rok, aby do tych chwil powrócić.

Ale..ale…
 
Jesień to nie koniec przyjemności. Letnie owoce i warzywa, zastępowane są  jesiennymi. Szczególnie jeden rodzaj warzyw z sezonu jesiennego zasługuje na uwagę. Chodzi o rodzinę dyniowatych. Do nich zaliczamy patisony, kabaczki, cukinie, ale przede wszystkich ich przedstawicielkę dynię. 
O dyni przypominamy sobie dzień przed świętem Wszystkich Świetych, czyli w dniu pogańskiego Halloween. Dynia wówczas staje się Jack-o'-lantern, czyli halloweenową lampą. Jak wygląda taka lampa? Chyba każdy wie. Być może jednak nie każdy zna jej legendę.


Oto i ona…
 
Nazwa Jack-o'-lantern wywodzi się od irlandzkiego chłopa o imieniu Jack. Był to człowiek chciwy, lubiący robić psikusy wszystkim dookoła. Wykorzystywał każdą okazję na wzbogacenie się. Pewnego dnia, Jack spotkał diabła, który zaproponował mu bogactwo za jego duszę. Jednak Jack, był przebiegły, powiedział diabłu – „ Ok, oddam ci dusze, ale ty zmień się najpierw w monetę, abym mógł kupić sobie napój”. Diabeł się zgodził-zmienił się , a Jack schował go do kieszeni z krzyżykiem, tak by nie mógł wrócić do swojej postaci. Dopiero gdy diabeł przysiągł, że nie zabierze jego duszy po śmierci, Jack pozwolił mu się odmienić. Psikusy, które robił królowi piekieł powtarzały się nieustannie. Aż pewnego dnia Jack zmarł. Jego dusza zawędrowała do nieba, jednak tam nie przyjęli go, ze względu na kontakty za życia z diabłem. Poszedł wiec do piekła, ale tam tez go nie przyjęli, bo za życia otrzymał przysięgę, ze po śmierci jego dusza nie pójdzie do piekła. Dostał jedynie od diabła płonący węgielek, który miał rozświetlić mu drogę w ciemnościach. Jack, aby nie trzymać gorącego płomienia w ręku wydrążył w rzepie otwór i umieścił w nim płomień.
Irlandczycy jednak, zmienili rzepę na dynie i tak do dziś dnia w dniu Hallowen dynia ma swój wielki czas.

Tymczasem czas zbiorów dyni jest pod koniec września, a więc już miesiąc przed Halloween możemy cieszyć się jej smakiem. Dynia jest cennym źródłem  beta-karotenu, witaminy z grupy B, zwłaszcza kwas foliowy, witaminę C czy też składników mineralnych potasu, magnezu, wapni, żelaza. 

Z dyni można zrobić ucztę dla oczu i podniebienia. Doskonale smakuje puree z dyni, ciasta dyniowe, zupy, kremy, sałatki  czy marynaty.

Z dyni można wykorzystać nie tylko miąższ. Cennym źródłem witamin, minerałów i innych składników odżywczych są pestki dyni. Należą do nich jest w nich cynk, żelazo, wapń, selen, miedź, mangan, witamina E i lecytyna. Nasiona w 30-40% składają się z oleju, zawierającego dużą ilość fitosteroli i nienasyconych kwasów tłuszczowych, hamujących odkładanie się w tkankach „ złego” cholesterolu, przez co zapobiegają miażdżycy.
Z kolei olej dyniowy otrzymywany jest poprzez tłoczenie pestek dyni, jest źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega -6 a także kwasów tłuszczowych jednonienasyconych omega-9. Jest również źródłem wielu witamin i składników mineralnych, jak również fitosteroli. Dzięki czemu  pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, m. inn. reguluje poziom cholesterolu, zapobiega miażdżycy, działa przeciwzapalnie, zapobiega rozwojowi komórek nowotworowych.
 
Do odmian dyni należą patisony, kabaczki, cukinie. Z nich również można wyczarować kunsztowne dania. (wstawione przepisy)
 
Warto uświadomić sobie, że dynia to nie tylko nie symbol, czy  legenda, ale jesienne, sezonowe warzywo. Warzywo, które nie jest łatwe w uprawie, ma wysokie wymagania świetlne oraz  wymagania co do gleby. Dyniowate  nie wszędzie dadzą się uprawiać. Na to, by dynia wyrosła potrzeba aż 5 miesięcy. Nie pozwólmy, żeby trafiła na śmietnik. Korzystajmy z darów natury.
 

Aktualności:

Banki Żywności

Wykonanie StudioGraficzne.com