Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/bankizywnosci/public_html/niemarnuje.pl/include/function.inc.php on line 38

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/bankizywnosci/public_html/niemarnuje.pl/index.php on line 207
niemarnuje.pl - Aktualności

Aktualności

Strona główna Aktualności Cena marnowania

Cena marnowania

31-12-2013

Na świecie marnuje się aż 1/3 wyprodukowanej żywności. Europejczycy wyrzucają do śmieci 89 milionów ton jedzenia rocznie, z czego 9 milionów ton marnują Polacy. Zmarnowana żywność to strata pieniędzy. Przy zakupach jedzenia, częściej niż w przypadku innych grup produktów, decyzje podejmowane są spontanicznie, bez planu i w rezultacie żywności trafia na śmietnik. Dodatkowo każdy, kto kupuje więcej niż potrzebuje, generuje zwiększoną konsumpcję, która wpływa także na wzrost cen.

 

„Brak planowania posiłków i przygotowywania listy produktów przed zakupami, błędy przy przechowywaniu oraz brak pomysłów na przetwarzanie niezjedzonej żywności powodują, że w rezultacie jedzenie trafia na śmietnik. Nie stać nas na marnowanie jedzenia, nie tylko każdego z nas indywidualnie, ale też całego społeczeństwa. Nie chodzi jedynie o domowe wydatki, ale i o to, że wielu ludzi ma do żywności utrudniony dostęp. To powinno skłonić do znalezienia najlepszych sposobów na powstrzymanie marnowania jedzenia” zaznacza Maria Gosiewska, koordynatorka programu „Nie marnuj jedzenia” Federacji Polskich Banków Żywności.

Europejczycy wyrzucają średnio 20-30% kupionego jedzenia. Do marnowania żywności w Polsce przyznaje się co czwarta osoba (MillwardBrown SMG/KRC, 09.2011). Jak podaje GUS (Budżety gospodarstw domowych) wydatki na żywność stanowią 24.8 % i są najwyższe wśród wydatków ogółem (246,14 zł), które kształtują się na poziomie 991 zł miesięcznie na osobę.  Średnio na osobę wrzucamy miesięcznie żywność o wartości 50 zł.  Jednak te dane mogą być znacznie większe wśród grupy osób, które marnują najwięcej, czyli mieszkańcy większych miast o średnich i wyższych dochodach.

Również jakość żywności ma wpływ na skale marnowania. Jako jedną z przyczyn marnowania konsumenci wykazują zakup złego jakościowego produktu (20% wskazań, MillwardBrown SMG/KRC, 09.2011). Jednocześnie jak podaje GUS maleje ilościowe spożycie żywności. W 2010 r. odnotowano spadek spożycia artykułów żywnościowych szczególnie wśród owoców (9.0%) i mięsa wołowego (8.3%), które raczej należą do kategorii droższych produktów.

Wysokie ceny żywności kształtowane przez rynek międzynarodowy powodują, że kraje rozwijające się jeszcze mocniej spychane są w strefę ubóstwa. Jak podaje Światowy Program Żywnościowy, na świecie co 7 osoba cierpi z powodu braku dostępu do żywności. Szczególnie zagrożone są kraje importujące żywność oraz te, w których wydatki na jedzenie stanowią od 60-80 proc. domowego budżetu. Najwięcej osób dotkniętych głodem zamieszkuje kraje Azji i Pacyfiku, następnie Afryki i Ameryki Łacińskiej i Pd. W Polsce ponad 2 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie. Problem ubóstwa w tym często niedożywienia dotyka w sposób szczególny dzieci w Polsce (22,5% dzieci żyło poniżej progu ubóstwa, na tle 17,6 % w całej populacji).

Banki Żywności pomagają codziennie poprzez odbiór i przekazywanie żywności z krótkimi terminami do spożycia. Żywność jest bezpłatnie odbierana i przekazywana osobom potrzebującym. 

 

Aktualności:

Banki Żywności

Wykonanie StudioGraficzne.com