Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/bankizywnosci/public_html/niemarnuje.pl/include/function.inc.php on line 38

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/bankizywnosci/public_html/niemarnuje.pl/index.php on line 207
niemarnuje.pl - Aktualności

Aktualności

Strona główna Aktualności Archiwum Ustawa pomogła nie marnować

Ustawa pomogła nie marnować

21-02-2010
Początek 2009 roku przyniósł zmiany w prawie, za którymi pojawiła się dobra informacja dla wszystkich korzystających z pomocy żywnościowej. Nowelizacja ustawy VAT od darowizn żywnościowych pozwoliła producentom przekazywać produkty spożywcze na rzecz organizacji pożytku publicznego bez konieczności odprowadzenia podatku VAT. Pozwoliło to uchronić przed niepotrzebną utylizacją tysiące ton zywności.

Zmiany te pozytywnie wpłynęły na działalność Banków Żywności, które w ostatnim roku odczuły znaczne zwiększenie ilości darowizn żywnościowych.

40% wzrost ilości żywności otrzymywanej przez Banki Żywności w 2009 roku, to efekt zmian prawnych oraz promocji nowych udogodnień wśród producentów.

W 2009 roku Banki Żywności od producentów Żywności otrzymały aż 5 645 648, 08 kg żywności.

Ważne jest ażeby te udoskonalenia prawne dotyczyły również dystrybutorów żywności. Z bólem serca otrzymujemy informacje o wyrzucanej żywności zarówno od dużych firm dystrybucyjnych, hurtowników, właścicieli sklepów jak i restauratorów, gdzie każdego dnia do utylizacji trafia nadająca się do spożycia żywność.

W Polsce wciąż są ludzie, których nie stać na posiadanie podstawowych produktów spożywczych. Jak wynika z badań, zamieszczonych w przygotowanej na zlecenie Polskiego Komitetu EAPN ekspertyzie Anny Szukiełojć-Bieńkuńskiej 24% dzieci i młodzieży w Polsce żyje w ubóstwie i jest to grupa najbardziej narażona na wykluczenie społeczne. Polacy sądzą, że w okolicy, w której mieszkają, ubóstwem dotkniętych jest 64% osób, w tym skrajnym ubóstwem 20%.

40% wzrost darowizn żywnościowych pokazuje, jak ważny wpływ ma polityka podatkowa na niesienie pomocy i zapobieganie marnowaniu żywności. Dzięki przeprowadzonej w 2009 roku kampanii informacyjnej "Przestań wyrzucać" i „Podatki są po naszej stronie”, Bankom Żywności udało się zachęcić do przekazywania żywności 8 nowych, ogólnokrajowych producentów żywności.

Federacja Polskich Banków Żywności stale współpracuje z firmą doradczą PricewaterhouseCoopers wyjaśniając wszelkie wątpliwości producentów, jak również pracując nad dalszymi zmianami prawnymi, które umożliwiłyby rozszerzenie prawa do przekazywania darowizn żywności zwolnionych z podatku VAT również na dystrybutorów Żywności.

 

Archiwum:

Banki Żywności

Wykonanie StudioGraficzne.com