Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/bankizywnosci/public_html/niemarnuje.pl/include/function.inc.php on line 38

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/bankizywnosci/public_html/niemarnuje.pl/index.php on line 207
niemarnuje.pl - Aktualności

Aktualności

Strona główna Aktualności Archiwum Strajki żywnosci na ulicach polskich miast

Strajki żywnosci na ulicach polskich miast

12-10-2010
W piątek 15 października, w przededniu Światowego Dnia Żywności na ulice wyjdą warzywa, kanapki i inne produkty spożywcze. W 5 polskich miastach Banki Żywności zorganizują happeningi zwane “Strajkami Żywności”, aby zwrócić uwagę na problem marnowania żywności. Tegoroczna akcja odbędzie się w Warszawie, Rudzie Sląskiej, Olsztynie, Częstochowie i Elblągu.

74% Polaków potwierdza, że w Polsce marnuje się dużo żywności (badania na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności przez instytut Millward Brown SMG KRC, 2010 r). Co trzeci Polak przyznaje się do tego, że wyrzuca jedzenie do kosza. Najczęściej wyrzucane produkty to: chleb, ziemniaki i wędliny. Według opinii Polaków najwięcej marnują hipermarkety i sklepy (45%) oraz sami konsumenci (32%). Jednocześnie 75% badanych przyznaje, że potrzebne są programy edukacyjne informujące o tym, jak nie marnować żywności.

Dlatego właśnie podczas “Strajku” poprzebierani za warzywa i kanapki aktorzy wraz z wolontariuszami i uczniami niosąc produkty spożywcze i transparenty będą zachęcać przechodniów do niemarnowania żywnosci. „Strajki Żywności” są jedną z szeregu inicjatyw związanych ze Światowym Dniem Żywności, organizowanych przez Banki Żywności.

Co roku przypominamy o tym, że problem niedożywienia dotyczy 2 milionów Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie. Aż 5 milionów osób w naszym kraju codziennie doświadcza trudnych warunków bytowych. Z drugiej zaś strony 1/3 żywności na całym świecie marnuje się. Poprzez nasz happening chcemy zwrócić uwagę mediów i społeczeństwa na ten paradoks.- mówi Marek Borowski, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

W Warszawie „Strajk” odbędzie się po raz drugi. W tym roku do akcji po raz pierwszy przyłączą się także inne miasta. - To niesprawiedliwe, że niektórzy ludzie głodują, a inni wyrzucają jedzenie do śmietnika. Trzeba coś z tym zrobić. – mówią 13-letnie Kasia i Monika, które podobnie jak w zeszłym roku i tym razem wezmą udział w „Strajku Żywności” w Warszawie.

Światowy Dzień Żywności obchodzony jest na całym świecie od 1979 r. z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Celem tego dnia jest pogłębianie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem i niedożywieniem.


Zobacz, gdzie odbędą się “Strajki Żywności”:

Częstochowa
Czas: 10.00
Trasa: Pl. Daszyńskiego – Pl. Biegańskiego.

Elbląg
Czas: 12.30 - 13.00
Trasa: Od Urzędu Miejskiego, przez ul. Armii Krajowej, 12 Lutego do Pl. K. Jagiellończyka.

Olsztyn
Czas: 11.00-12.30
Trasa: Stare Miasto – Most Jana – w kierunku Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Ruda Śląska
Czas: 14.00
Trasa: Park przy Miejskim Centrum Kultury wejście na ul. Niedurnego, przemarsz obok placu Jana Pawła II, dojście oraz przemarsz ul. Ofiar Katynia, następnie wejście przy Kościele na Plac Jana Pawła II.

Warszawa
Czas: 11.30-13.30
Trasa: Pomnik Kopernika, Krakowskie Przedmieście, Świętokrzyska, Marszałkowska, Metro Centrum


Zapraszamy na briefing prasowy w Polskiej Akademii Nauk, Instytut Badań literackich, ul. Nowy Świat 72 s. 05 (Dlaczego w sieciach handlowych i sklepach marnuje się tak dużo żywności? Jak świętować Światowy Dzień Żywności?), piatek 15.10. godz. 11:00.

Archiwum:

Banki Żywności

Wykonanie StudioGraficzne.com